خوردگی آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم

خوردگی آلومینیوم به دلایل گوناگون به وجود آمده و سبب تجزیه ی سطح این فلز می شود. این اتفاق به دلایل گوناگون نظیر کاهش مقاومت سطح آلومینیوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی به وجود می آید‌‌.

آلومینیوم از جمله فلزهای پرکاربرد و فراوان در سراسر جهان می باشد که در صنایع گوناگون کاربرد دارد. این فلز پر کاربرد ویژگی ها و خواص به خصوصی داشته و جزو محبوب ترین فلزها محسوب می شود. برای جلوگیری از خوردگی در آلومینیوم بهتر است در شرایط مناسب نگهداری شود تا طول عمر پروفیل کاهش پیدا نکند.

 

خوردگی الومینیوم چیست ؟

خوردگی الومینیوم در همه ی پروفیل های آلومینیوم رخ می دهد و این خوردگی  با وجود مقاومت ذاتی آلومینیوم اجتناب ناپذیر است. برای اینکه پروفیل های آلومینوم خورده یا زنگ زده شوند نسبت به فلزاتی که در برابر خوردگی و زنگ زدگی آسیب‌ پذیر هستند به زمان بیشتری نیاز دارند. خوشبختانه روش های زیادی برای جلوگیری از خوردگی و آسیب دیدگی قطعات آلومینیومی وجود دارند.

این فلز جزو دومین فلز پرکاربرد در کره زمین به شمار می رود بنابراین خوردگی این فلز مقاوم می تواند نگران کننده به نظر برسد و سبب کاهش استحکام و اختلال در عملکرد پروفیل می شود.

خوردگی این فلز پر کاربرد آسیب های ساختاری جدی به پروفیل وارد کرده و باعث از دست رفتن مقاومت کلی ساختار آلومینیوم می شود. خوردگی انواع مختلفی دارد و تاثیرات گوناگونی بر روی ساختار آلومینیوم می گذارند.

منظور از خوردگی آلومینیوم چیست؟

وقتی آلومینیوم خورده می‌ شود به این معنی است که به تدریج خصوصیات فیزیکی و شیمیایی فلز تجزیه شده و تغییر می کند. به طور کلی آلومینیوم در برابر عوامل محیطی واکنش پذیر است و یک فلز منفعل می باشد. این فلز مقاومت نسبت به اکسیژن و آب واکنش نشان می دهد. بنابراین وقتی در محیط بیرونی در معرض اکسیژن و آب قرار می گیرد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن تغییر کرده و روی سطح رویی آلومینیوم لایه ای تشکیل می شود که از خوردگی قسمت های زیرین آلومینیوم جلوگیری به عمل می آورد.

خوردگی این فلز فرایندی است که به صورت آهسته بعد از گذشته مدت زمان زیادی رخ داده و شکل ظاهری آلومینیوم را تغییر می دهد. در صورت خوردگی این محصول، لایه اکسید به سطح آلومینیوم چسبیده و سبب می‌ شود تا آلومینیوم ورقه ورقه شود.

منظور از خوردگی آلومینیوم چیست؟

انواع خوردگی آلومینیوم

خوردگی این فلز دارای انواع مختلفی به انواع مختلفی نظیر خوردگی گالوانی، خوردگی سوراخ سوراخ، خوردگی اتمسفری آلومینیوم، خوردگی گالوانیک و… تقسیم می شود.‌ وقتی آلومینیوم در معرض تماس با فلزات نجیب قرار گیرد یا در آب و هوای شرجی قرار داشته باشد مقاومت خود را از دست داده و دچار خوردگی می شود. از فلزات نجیب می توان به آهن اشاره کرد. هرچند که آلومینیوم دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی است اما سایر شرایط این مقاومت را کاهش می دهند. از سایر عواملی که بر روی خوردگی پروفیل آلومینیوم تاثیر می گذارند می توان به محیط های اسیدی، محیط های دریایی و… اشاره کرد.

اطلاعاتی در مورد خوردگی اتمسفری آلومینیوم

خوردگی الومینیوم انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها خوردگی اتمسفری است. خوردگی اتمسفری یا خوردگی محیطی و جوی به این معنی است که وقتی آلومینیوم در شرایط طبیعی و در تماس با عناصر طبیعی قرار گیرد خورده می شود. احتمال بروز خوردگی در محیط طبیعی وجود دارد و خود به سه دسته تقسیم می شود. این مدل از خوردگی شایع تر بوده و با توجه به میزان رطوبت در دسته بندی های گوناگونی وجود دارد.

رطوبت یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی آلومینیوم است. میزان رطوبت در اقلیم ها و شرایط جغرافیایی گوناگون متفاوت است بنابراین در برخی اقلیم ها این مدل از خوردگی شایع تر می باشد. فاکتورهای دیگری نظیر بارش باران و دمای هوا و میزان جهت باد و آلاینده های موجود در هوا و… از فاکتورهای مهم در خوردگی پروفیل آلومینیوم به شمار می روند.

خوردگی گالوانیک آلومینیوم

یکی دیگر از انواع خوردگی المینیوم، خوردگی گالوانیک آلومینیوم است. وقتی آلومینیوم در تماس با فلزات نظیر جیوه و مس قرار گیرد این مدل از خوردگی رخ می دهد.

فلزاتی که واکنش پذیری آن ها در مقایسه با پروفیل آلومینیوم کمتر است وقتی در تماس با آلومینیوم قرار گیرند، خوردگی گالوانیک اتفاق می‌ افتد‌. میزان شدت خوردگی با توجه به واکنش پذیری فلزات متفاوت است. به عنوان مثال اگر فلزی که در تماس با الومینیوم قرار دارد در سری الکتروشیمی دورتری نسبت به این پروفیل قرار داشته باشد میزان شدت خوردگی نسبت به قبل افزایش پیدا می کند. مسلما میزان شدت خوردگی در قسمتی که فلز با آلومینیوم ارتباط برقرار کرده یا تماس پیدا کرده است بیشتر است. هرچه فاصله الومینیوم از فلز کمتر باشد میزان شدت نیز کمتر خواهد شد.

 

خوردگی به صورت سوراخ سوراخ شدن

یکی دیگر از انواع خوردگی الومینیوم، خوردگی pitting corrosion یا خوردگی به صورت سوراخ سوراخ شدن است‌. بر روی سطح آلومینیوم چاله های ریزی وجود دارد که به فضای آندی تبدیل می شوند. فضای اطراف چاله های ریز به فضای کاتدی تبدیل می شوند. وقتی آلومینیوم در آب و هوای شرجی که رطوبت زیادی دارد قرار گیرد یا در یک محیط آلوده قرار داشته باشد این مدل از خوردگی رخ می دهد. به علاوه با قرارگیری پروفیل آلومینیوم در مجاورت نمک شاهد خوردگی سوراخ سوراخ خواهیم بود.

خوردگی پیتینگ نیز بسیار شایع بوده و در اکثر مواقع در سطح الومینیوم رخ می دهد. عاملی نظیر جوشکاری این خوردگی را تشدید می کنند.

جمع بندی

در این مطلب در مورد خوردگی این فلز مقاوم اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. همانطور که اشاره شد خوردگی پروفیل آلومینیوم دارای انواع مختلفی است. از انواع خوردگی می توان به خوردگی گالوانیک، خوردگی سوراخ سوراخ، خوردگی اتمسفری آلومینیوم و… اشاره کرد. وقتی پروفیل آلومینیوم در معرض رطوبت، دما، باد و… قرار گیرد میزان مقاومت خود را از دست می دهد که به این حالت خوردگی پروفیل آلومینیوم می گویند. قابلیت دیگر این پروفیل این فلز این است که نسبت به مکان های اسیدی، دریایی، شرجی و… مقاومت کمی دارد و با گذشت زمان خورده و خراب می شود. به علاوه فلزاتی مانند آهن می توانند بر روی میزان مقاومت آلومینیوم تاثیر منفی داشته باشند.

قالب سازان بهفرد
جهت مشاوره رایگان، راهنمایی انتخاب و خرید محصول مورد نظر و همچنین اطلاع از قیمت روز محصولات، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 16:00
جمعه
تعطیل
× پشتیبانی