اکستروژن سرد

اکستروژن سرد

اکستروژن سرد در سال ۱۹۴۰ ابداع شده است. از اکستروژن به روش های مستقیم و غیرمستقیم استفاده می شود. اکستروژن سرد در صنعت در واقع برای ساخت تجهیزات بسیار مختلف و متعددی به کار برده می شود.

در صنعت های مختلفی برای تولید ابزار ها و قطعات لازم برای وسایلی مثل اتومبیل، دوچرخه، موتور سیکلت و نجهیزات حمل و نقل از اکستروژن سرد استفاده می شود.

قطعات اکستروژن سرد بسیار سبک و کم وزن می باشند و کاربرد های متمایزی دارند. در ادامه این مقاله با اکستروژن سرد و مزایا و معایب آن بیشتر آشنا می شویم.

اکستروژن سرد چیست؟

اکستروژن سرد چیست؟ در این قسمت می خواهیم به تعریف آن بپردازیم و اطلاعات مفیدی را ارائه دهیم. اکستروژن سرد معادل انگلیسی آن Cold Extrusion می باشد.

در اکستروژن سرد، پروفیل آلومینیوم قبل از شروع شدن کار هیچ نیازی به گرم کردن و حرارت دهی مواد اولیه ندارد. این عمل در واقع در دمای نزدیک به دمای فضا و یا در دمای آن فضا انجام می پذیرد. ویژگی هایی مثل سطح تمام شده با کیفیت بالا، کاهش اکسیداسیون سطوح و استحکام بالا از متمایز ترین مزایای اکستروژن سرد برای پروفیل آلومینیوم نسبت به نوع اکستروژن گرم می باشد. اکستروژن سرد یکی از خاص ترین راه های پوشش دهی قلع یا نقره بر روی سطوح فلزی مختلف می باشد.

یکی از مشکلات و محدویت هایی که در اکستروژن سرد با آن مواجه هستیم  پوسته شدن و چسبیدن آن می باشد.
روش اکستروژن یا برون ریزی از متمایزترین راه حل های حجمی برای اعطای تغییرات کلی به اشکال در مواد می باشد. هدف کلی اکستروژن سرد کاهش ضخامت یا سطوح مقطع فلزی می باشد.

کدام فلزات را می توان از روش اکستروژن، اکسترود کرد؟

برخی فلزات را می توان از روش اکستروژن، اکسترود کرد. اکستروژن سرد فرآیندی است که در دمای اتاق یا دمای کمی گرم انجام می شود. همچنین به عنوان فورج سرد یا پرس سرد نیز شناخته می شود. فلزاتی مانند مس، قلع، تیتانیوم، فولاد، آلیاژهای آلومینیوم را می توان از طریق فرآیند سرد اکسترود کرد. در فرآیند اکستروژن سرد، فلز خام از رنگ فوقانی عبور داده می شود، فشار بالایی اعمال می شود و از طریق سطح مقطع روزنه رنگی طراحی شده خاص عبور می کند. از این رو این ماده به استحکام و پایداری بالایی دست می یابد.

 

مزایای روش اکستروژن سرد

مزایای روش اکستروژن سرد چیست؟ در روش اکستروژن سرد می توان موادی را با اشکال بسیار خاص و سطوح مقطع و مختلفی ساخت. اکستروژن بهترین روش و مناسب ترین روش برای تولید پروفیل های آلومینیومی برای شیار های خاص و برای اتصال می باشد که در پارتیشن بندی و دکور بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
از متمایز ترین مزیت های این روش اکستروژن می توان به آسانی حالت مواد شکننده و ترد را تغییر داد.

آلومینیوم در مراحل مختلف از جمله: در مراحل ضربه یا خم کاری احتمال اینکه آسیب ببیند و یا اتصال آن باز شود بسیار بالا می باشد اما با کمک این روش یک پروفیل یکدست و صاف و عمودی و با کیفیت بالا دریافت می شود. از مزیت های دیگر روش اکستروژن سرد افزایش استحکام ماده تولید شده می باشد، یعنی با تولید قطعات صاف و کاملا یکدست استحکام این ماده های تولیدی نیز افزایش می یابد.

مزایای روش اکستروژن سرد

معایب تولید در روش اکستروژن

یکی از معایب تولید در روش اکستروژن احتمال ایجاد ترک ها در مواد یا ماده تولید شده می باشد که این خود یک اختلال و عیب به حساب می آید. در برخی از مواقعی و در شرایط خاص احتمال ترک برداری در محصول خروجی نیز وجود دارد که دلایل اصلی ایجاد ترک را می توان ناشی از سرعت بیش از حد پیستون یا سرعت بیش از حد اصطکاک می باشد و یا دمای نامناسب. در بعضی از مواقع دمای پایین باعث چسبندگی ماده به سطوح پیستون می شود و این چسبندگی باعث ترک برداری ماده می شود. از معایب دیگر تولید در روش اکستروژن این است که اکسید ها و یا آلودگی های سطحی جذب سطوح ماده های تولیدی شوند. البته در این مورد باید ذکر کرد که پس از خنک کاری سطوح خود را نشان می دهند.

 

در روش اکستروژن چرا ماده ترک داخلی برمیدارد؟

وجود ترک های داخلی ماده که از معایب این روش می باشد در واقع، در اثر اختلاف فشار ها در پیستون پیش می آید. اختلافات فشار در پیستون سبب کاهش استحکام محصولات می شود. وجود خطوط و ترک در درون ماده در اثر اختلاف فشار می باشد و وجود خطوط و ترک بر سطح خارجی ماده ناشی از ایرادات در قالب ها می باشد.

اکستروژن به صورت مستقیم و غیرمستقیم

اعمال فشار در اکستروژن به یک روش و به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم بندی و گروه بندی می شود. در نوع مستقیم و گروه مستقیم جهت حرکت پیستون و خروجی محصول از یک سمت می باشد.

در واقع در روش و نوع مستقیم خروج محصول از یک سمت و فشار پیستون از سمت دیگر صورت می گیرد. در روش دوم که به نوع و روش غیرمستقیم معروف می باشد جهت حرکت و خروجی محصول به یک صورت دیگر می باشد.

در نوع و روش غیرمستقیم محصول خروجی و جهت حرکت پیستون هر دو در حهت مخالف همدیگر می باشند. در واقع هر دو مورد اعمال فشار و خروجی محصول از یک سمت می باشند. اصطکاک حاصل از حرکت بیلت ها در روش غیرمستقیم چندین درصد کم تر از روش مستقیم می باشد. به تبعیت از میزان اصطکاک پایین حرارت تولید شده نیز کم تر می باشد. این روش ها برای کار بر روی عده ای از قطعات و فلزات کاربرد ویژه ای دارد.

 

جمع بندی

این روش از متمایز ترین روش های تولیدی ماده های مختلف می باشد که به روش ها و مدل های مستقیم و غیرمستقیم کار خود را انجام می دهد. اکستروژن سرد در چندین دوره اخیر برای تولید انواع متعددی از قطعات و ابزار بسیار به کار برده می شود و مزایای مصرفی فوق العاده ای دارد. اکستروژن سرد نسبت به اکستروژن گرم بسیار پر طرفدارتر و پر مزیت تر می باشد.

قالب سازان بهفرد
جهت مشاوره رایگان، راهنمایی انتخاب و خرید محصول مورد نظر و همچنین اطلاع از قیمت روز محصولات، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 16:00
جمعه
تعطیل
× پشتیبانی