آشنایی با آلیاژ 3105

آشنایی با آلیاژ 3105
بل از اینکه در مورد آلیاژ 3105 بدانیم بهتر است ابتدا با مفهوم اصلی آلیاژ آشنا شویم. در واقع آلیاژ به ترکیب فلزات با عنصر های فلزی گفته می شود. برای مثال یا ترکیب فلز مس و طلا به طلای قرمز دست می یابیم. و یا با ترکیب طلا و نقره به طلای سفید دست می یابیم. به طور کل انجام این کار باعث می شود تا تغییراتی هم از نظر ظاهری و هم از نظر ویژگی فلز یه وجود آید.
یکی از ویژگی های مهم که می توان با ترکیب آلیاژ فلزات به دست آورد مقاومت می باشد. این ویژگی در فلزات بسیار مهم می باشد. اما آلیاژ به شدت به پیشرفت بشر در صنایع کمک می کند. در کنار این ویژگی ها نیز فلز مورد نظر خواص و ویژگی های خود را حفظ می کند‌. آلیاژ آلومینیوم نیز بسیار مهم می باشد به طوری که بعد از آهن و فولاد مهم ترین آلیاژ است. جالب است بدانید که آلومینیوم وزن سبکی در بین فلزات دارد اما مقاومت آن بسیار بالا است. در این مقاله می خواهیم در مورد آلیاژ آلومینیوم 3105 بیشتر بدانیم. برای اینکه در مورد آلیاژ 3105 بیشتر اطلاعات کسب کنیم می توانید در ادامه با بهفرد همراه باشید.

آلیاژ آلومینیوم 3105 چیست؟

در تولبدانواع پروفیل الومینیوم از آلیاژ های مختلفی استفاده می گردد. آلیاژ های 3000 دارای خواص زیادی می باشند که یکی از مهم ترین آن ها استحکام بیشتر نسبت به باقی آلیاژ ها است. از مهم ترین ویژگی های یک فلز این است که در برابر خوردگی مقاومت باشد و به راحتی آسیب نبیند. از طرفی بسیار مهم است که فلز کی در نظر گرفته اید قابلیت این را داشته باشد که به شکل های مختلف در بیاید، یعنی انعطاف پذیر باشد.
مورد بعدی که شامل ویژگی های آلیاژ 3105 می باشد این است که به راحتی جوش بخورد و یه عبارتی نصب آسانی داشته باشد. آلیاژ های گروه 3000 دارای منگنز هستند که این عنصر در آلیاژ 3105 نیز وجود دارد. منگنز در آلیاژ ۳۱۰۵ تقریبا ۰٫۳ تا ۰٫۸ آلیاژ را تشکیل می هد. در حالت آنیل شده استحکامی که این فلز دارد برابر با 115 مگا پاسکال می باشد. این استحکام می تواند بعد از عملیات کرنش سختی حتی به 215 مگا پاسکال نیز برسد. ترکیب آلومینیوم 3105 دارای 98 درصد آلومینیوم خالص است و باقی آن از آلیاژ های دیگری استفاده می شود که مقاومت فلز را نیز بالاتر خواهد برد.
آلیاژ 3105

 کاربردآلیاژ آلومینیوم 3105 در صنایع گوناگون

اگر در مورد آلومینیوم کمی اطلاعات داشته باشید متوجه این موضوع می شوید که فلز بسیار پر کاربردی است و از فلز در قسمت های مختلف نیز استفاده می شود. یکی از مهم ترین نکات مثبتی که این فلز دارد این است که انواع مختلفی دارد و در صنعت های مختلف نیز قابل استفاده می باشد. از مهم ترین کاربرد های آلیاژ 3105 این است که قابلیت جوشکاری دارد و برای ساختمان و قسمت هایی که نیاز به نصب ورق های آلومینیومی دارد نیز می تواند بسیار مناسب باشد.

از آلیاژ آلومینیوم 3105 نیز در صنعت ساختمان سازی نیز استفاده می شود. این آلیاژ با آلیاژ 3003 نیز قابل مقایسه می باشد. علاوه بر ساختمان سازی نیز می توان از این فلز در ساختمان سازی نیز استفاده نمود. با اضافه شدن منیزیم منگنز و سیلیس به آلیاژ ۳۱۰۵ باعث می شود که فلز آلومینیوم یا این آلیاژ بسیار مقاوم شود و همچنین استحکام بالایی داشته باشد.
در صنعت ساختمان سازی نیز از این آلیاژ استفاده می شود تا آلومینیوم هایی برای درست کردن انواع دکورال آلومینیوم برای سایه بان ها و کنار پنجره ها، درست کردن ورق برای خانه های متحرک، ورقی که برای خانه های متحرک استفاده می شود بسیار مهم است و حتما بایستی ورقی انتخاب شود که از آن اطمینان داشته باشیم و از نظر مقاومتی قوی باشد. همچنین در قسمت های مختلف دیگری نظیر کپسول ها، ناودانی آب، و…. کاربرد دارد.
آلیاژ 3105

خواص آلیاژ آلومینیوم

یکی از دلایلی که آلیاژ آلومینیوم تولید می شود ان است که خاصیت کمی و کیفی آلومینیوم را برای مصارف مختلف افزایش یا کاهش دهند. اما نکته مهم این است که به دلیل اینکه آلومینیوم خاصیت فلزی دارد حدود ۹۰ الی ۹۶ درصد آن را ترکیبات آلومینیوم تشکیل می دهند. با توجه به این موضوع متوجه می شویم که مقدار ناخالصی چیزی حدود ۱۰ درصد خواهد بود.
اضافه کردن همین مقدار کم ناخالصی تاثیر بسیار زیادی در آلومینیوم ایجاد خواهد نمود. به خاطر همین موضوع با شناخت انواع آلیاژ آلومینیوم می دانیم که کدام یک از آن ها مقاومت بیشتری خواهد داشت و هر کدام از آن ها برای چه کاری مناسب هستند. اما آلیاژ های آلومینیوم به دلیل سطح مقاومت بالا و سایر ویژگی ها مانند جوش پذیری باعث می شوند که در صنایع مهمی مانند هواپیما سازی از آن ها استفاده نمایند.
بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که از تمام عنصر ها نمی توان در ترکیب آلیاژ آلومینیوم استفاده نمود. در نتیجه هر ماده و یا عنصری باعث تقویت آن نخواهد شد. روش ساخت آلیاژ آلومینیوم به دو صورت انجام می گیرد روش اول آلومینیوم نوردی و در روش دوم می توان به آلیاژ های ریختگی اشاره نمود. آلیاژ ۳۱۰۵ نیز یکی از آلیاژ های بسیار مقاوم با استحکام بالا است که امروزه در قسمت های مختلفی از آن استفاده می شود و کاربرد های مختلفی دارد.

سخن پایانی:

آلیاژ آلومینیوم 3105 یکی از آلیاژ هایی است که در ساختمان سازی و صنایع مختلف نیز از آن می توان استفاده نمود. ترکیب بیشتر این آلیاژ شامل آلومینیوم می باشد و باقی آن از عناصری هستند که باعث استحکام هر چه بیشتر فلز می شوند. جالب است بدانید که ورق آلومینیوم 3105 برای فرایند حرارت خیلی مناسب نیست مگر اینکه برای باز پخت و یا به وسیله های سرد کاری صورت گیرد.
از آلیاژ 3105 در قسمت های مختلفی نظیر روکش بطری، در پوش بطری های نوشیدنی، پوشش آرایشی و محصولات مختلفی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد دارد. با مراجعه به سایت بهفرد می توانید در مورد انواع آلیاژ های آلومینیوم و محصولات مختلف آلومینیوم نظیر پروفیل آلومینیوم اطلاعات کافی را کسب کنید. همچنین می توانید محصول مورد نظر خود را به راحتی از سایت سفارش بدهید‌.
قالب سازان بهفرد
جهت مشاوره رایگان، راهنمایی انتخاب و خرید محصول مورد نظر و همچنین اطلاع از قیمت روز محصولات، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 16:00
جمعه
تعطیل
× پشتیبانی