پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد – عملیات حرارتی پروفیل آلومینیوم

عملیات تکمیلی : آنودایز پروفیل آلومینیوم

آنودایز آلومینیوم چیست ؟

به مجموعه عملیاتی که با تشکیل یک لایه نازک اکسیدی بر روی قطعات آلومینیومی باعث افزایش سختی، مقاومت در برابر خوردگی، ایجاد نمای تزئینی و تغییر برخی از خصوصیات فیزیکی آنها می گردد آنادایزینگ اطلاق می شود.

مکانیزم کلی عمل بدین صورت است که جریان مستقیم برق از مایع الکترولیت مناسبی می گذرد که در آن آلومینیوم آند بوده و فلز مناسب دیگری کاتد می باشد. در این صورت بر سطح آلومینیوم لایه نازکی از اکسید ایجاد می گردد که ضخامت آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

آلومینیوم در شرایط معمولی نیز اکسید می شود بطوری که درمجاورت هوا و بطور معمول لایه ای از اکسید به صورت غیر متخلخل بر روی سطوح قطعات آلومینیومی تشکیل می گردد که وظیفه حفاظت از سطح فلز را در محیط برعهده دارد.  اما برتری و مزیت اکسید ایجاد شده در روش آندایزینگ نسبت به شرایط طبیعی مقاومت بیشتر آن در مقابل خوردگی است.

قطعات و سطوح آلومینیومی را به دلایل زیر انادایز می نمایند:

الف –  افزایش مقاومت در مقابل خوردگی:
پوشش اکسیدی– آندی سیل شده آلومینیوم باعث محافظت فلز در برابر عوامل خورنده ی جوی و نمک ها می گردد.

ب –  افزایش قدرت چسبندگی رنگ ها:
لایه اکسیدی- آندی سبب به وجود آمدن سطح فعال شیمیایی شده و زمینه و بستر مناسبی را جهت رنگ آمیزی ایجاد می نماید.

پ –  به عنوان یکی از مراحل آبکاری:
تخلخل موجود در پوشش اکسیدی– آندی باعث افزایش قابلیت آبکاری قطعات آلومینیومی می شود. ( بطور مثال از انودایزینگ در الکترولیت اسید فسفریک می توان نام برد که به عنوان مرحله ما قبل آبکاری بکار می رود. )

ت –  ایجاد نمای ظاهری مناسب جهت دکوراسیون و تزئینات:
لایه اکسیدی– آندی آلومینیوم بطور طبیعی درخشان بوده و مقاومت خوبی در مقابل خوردگی دارد.  لذا می توان از آن به عنوان سطح نهایی مورد نظر جهت تزئینات و نماسازی استفاده نمود.

درخشندگی و براقیت سطح به نوع آلیاژ، روش اچ کاری و براق کاری و سایر شرایط مناسب بستگی دارد.

ث –  عایق کاری :
اکسید آلومینیوم عایق می باشد و می تواند در مقابل ولتاژهایی که از چند تا چندین هزار ولت به عنوان عایق عمل کند که کیفیت و کمیت آن به نوع آلیاژ و ضخامت لایه اکسیدی بستگی دارد.

ج –  افزایش قابلیت تابش و انتشار حرارت:
لایه اکسیدی– آندی در ضخامت های بیش از ۰۳۲/۰ میلیمتر باعث افزایش قابلیت تابش و انتشار حرارت می گردد. بطور مثال ورق آنادایز شده آلومینیومی پس از رنگ آمیزی با رنگ سیاه می تواند به نحو بسیار مطلوبی جهت جذب حرارت تا حدود ۲۳۰ درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گیرد.

چ –  افزایش مقاومت سایشی:
با استفاده از مکانیزم آنودایزینگ سخت (hard anodzing) بر روی قطعات آلومینیومی پوشش به ضخامت حدود ۱ تا ۴ میلیمتر ایجاد می شود که دارای سختی بالایی است و می توان از آنها جهت ساخت یاتاقان ها و قطعات دوار و یا سایر مواردی که نیاز به مقاومت سایشی دارند استفاده نمود.

تمام پوشش های اکسیدی – آندی نسبت به خود آلومینیوم سخت تر هستند اما در برخی از موارد ( مانند لایه اکسیدی– آندی حاصل از آنودایزینگ در حمام اسیدکرومیک ) نرم بوده و جهت کاربری در شرایطی که به مقاومت سایشی نیاز دارد مناسب نمی باشد.

طی پروسه آنادایز آلومینیوم می‌توان آلومینیوم را به رنگ‌های زیبایی در آورد و به آن زیبایی و استحکام بخشید.  در نتیجه طرحی زیبا و جذاب تولید می‌شود که سطح آن به آسانی با آب گرم قابل شستشو است و نیاز به هیچ تمیزکاری و نگهداری ندارد و به طور طبیعی مقاوم به خوردگی است.