پرس اکستروژن مستقیم

Direct

اکستروژن آلومینیوم

قسمتهای مختلف دستگاه پرس اکستروژن : دستگاه پرس اکستروژن از دو قسمت اصلی جلویی و عقبی تشکیل شده که بوسیله چهار میله نگهدارنده این دو قسمت را به همدیگر متصل می کند. اجزای تشکیل دهنده پرس به شرح زیر می باشد : سیلندر اصلی : محفظه و سیلندر پرس که روغن هیدرولیکی پمپ شده و باعث ایجاد فشار و پیشروی رام می شود. فشار هیدرولیکی : فشار هیدرولیکی توسط پمپ هیرولیکی ایجاد شده و بر حسب نیوتون بر متر مربع اندازه گیری می شود . رام(چکش میله ای): یک میله فولادی می باشد که به سیلندر اصلی متصل شده و به وسیله بلوک فولادی که به انتهای آن بسته شده وارد کانتینر شده و به بیلت فشار وارد می آورد . بلوک محافظ : یک بلوک فولادی محکم وآلیاژی است که مابین بیلت و رام قرار داده می شود که نتنها از چسبیدن بیلت به رام جلوگیری می کند بلکه از عقب راندگی بیلت نیز جلوگیری می کند . شمش (بیلت) : شمشهای آلومینیوم در اندازه های مشخصی طبق استانداردهای خاص خود تهیه می شوند. کانتینر : محفظه ای است در پرس اکستروژن که بیلت را نگه می دارد وباعث انتقال بیلت به درون قالب شده و تا زمانی که بیلت تا آخر از قالب خارج شود (کانتینر ثابت بوده و فقط به عنوان لوله قطور که درونش بیلت قراردارد نقش هدایت بیلت را تا قالب دارد.

پرس اکستروژن مهمترین ماشین پروسه عملیات اکستروژن می باشد .عملیات ساخت پرس را به ۵ مقوله تجزیه خواهد شد .

  1. اسلت
  2. مکانیک
  3. کنترل
  4. هیدرولیک
  5. برق قدرت

اکستروژن مواد غذایی

اکستروژن مواد غذایی که امروزه به منظور تهیه فرآورده‌های پاستا و سایر فرآورده‌های شکل داده شده، غلات آماده مصرف، اسنک، غذای حیوانات خانگی، فرآورده‌های قنادی، نشاسته اصلاح‌شده مخصوص سوپ، غذای کودک، غذای آماده و پایه‌ای برای تولید نوشیدنی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد به یکی از فرآیندهای مهم تبدیل شده است. این فرایند، به صورت مداوم است و در آن دمای بالا و زمان کوتاه اعمال می‌شود و در سال‌های اخیر در سطح جهانی به یکی از مشهورترین فرآیندهای اقتصادی برای فرموله کردن محصولات بر پایه غلات تبدیل شده است.

به دلایل زیر استفاده از فرایند اکستروژن در دو دهه اخیر رواج یافته است:

  • تطبیق‌پذیری: این روش امکان تولید طیف وسیعی از فرآورده‌ها را از طریق تغییر اجزا و شرایط عمل اکسترودر و دای‌ها فراهم می‌کند به گونه‌ای که بسیاری از این فرآورده‌ها را نمی‌توان با روش‌های دیگر تولید کرد.
  • قیمت: فرایند اکستروژن هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های پخت و شکل‌دهی دارد.
  • راندمان: اکسترودرها می‌توانند به صورت مداوم عمل کنند که باعث افزایش راندمان می‌شود.
  • کیفیت محصول: در فرایند اکستروژن دمای بالا در زمان کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه بخش زیادی از ترکیبات حساس به حرارت در آن باقی می‌مانند.
  • حفظ محیط زیست: در این فرایند فاضلاب زیادی تولید نمی‌شود و در نتیجه هزینه تصفیه فاضلاب و آلودگی‌های محیط زیست کاهش می‌یابد.