پروفیل آلومینیوم – آلومینیوم بهفرد – پرس اکستروژن آلومینیوم

 

انواع پرس

 پرس در فرهنگ معین به معنی دستگاه فشار که در صنایع سنگین و سبک مورد استفاده فراوان دارد آمده است. ولی دراینجا منظور ماشین های پرس شکل دهی فلزات سبک است که برای ساخت قطعات زیادی در همه صنایع کاربرد دارد .

ماشین های پرس برای شکل دهی فلزات سبک به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند : ریخته گری ، نورد ، فرج ، اکستروژن.

– ریخته گری

روشهای مختلفی برای ریخته گری ( به معنی ریختن فلز مذاب در داخل قالب ) از قدیم وجود داشته است. ولی روشی که توسط پرس هیدرولیک فلز مذاب به درون قالب تزریق می شود دایکست نامیده می شود.

پرس دایکست :

برای ساخت قطعاتی از جنس آلومینیوم که دارای ضخامت یکنواخت بین ۵ تا ۱۵ میلیمتر هستند از روش ریخته گری تحت فشار استفاده می‌شود.  در این روش آلومینیوم مذاب با فشار بالا داخل قالب تزریق می‌شود.

 – نورد

در این روش اسلب ( با نام ترجمه شده تختال بلوک فلزی با سطح مقطع مستطیل ) از بین دو غلطک فلزی به دفعات مورد نیاز عبور داده می شود، که با کاهش ضخامت اسلب به طول آن افزوده گردیده و با خروج محصول از ماشین عموما به شکل رول ( پیچک ) بسته بندی می گردد.

در حین نورد برخی از آلیاژهای فلز دچار کار سختی ( work aging ) شده و ادامه عملیات را با مشکل مواجه می کند.  که باید با استفاده از کوره های انیلیگ ( کوره تابش ) سختی محصول کاهش یافته و ادامه عملیات ممکن می گردد.

– فرج

در این روش قطعه ریخته گری شده به شکل حدودی محصول ( preform ) در داخل قالبی که شکل دقیق و معکوس ( negative ) محصول نهایی را دارد توسط پرس ضربه ای و یا هیدرولیک فشرده می شود.  در این فرایند گاهی از پیش گرم قطعه نیز استفاده می گردد.

– اکستروژن

لغت اکستروژن از عبارت لاتین، extrud به معنی خارج (ex) و فشار دادن (truder) است.

فرآیندی که در آن بیلت (استوانه  فلزی )  تحت فشار بالا به روزنه قالب با شکل خاص رانده می شود و در نتیجه سطح مقطع بیلت کاهش یافته و به شکل پروفییل با سطح مقطع قالب از ماشین خارج می گردد .

برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم اکستروژن مطرح شد و ابتدا لوله های سربی از این طریق تولید شد و اکنون از سایر فلزات همانند آلومینیوم برای تولید پروفیل آلومینیوم استفاده می گردد  .

انواع دستگاه های پرس اکستروژن به این شرح است : دایرکت ، ایندایرکت ، پیرسینک و کانفرم .

 

خرید و فروش پرس اکستروژن آلومینیوم